Jak vybrat brýle dle tvaru tváře

Jak vybrat vhodný tvar brýlí? Vždy záleží jen na vašich osobních preferencích a stylu, je tu však několik pravidel, které vám můžou pomoci jej najít a zkrátit cestu při probírání se naší nabídkou. 

Brýle a tvar obličeje

Prvním problémem je tvar vašeho obličeje. Vždy vybírejte obroučky s tvary opačnými k vašemu tvaru obličeje, například krabicové nebo obdélníkové obroučky se dobře hodí ke kulatým obličejům a naopak. Máte štěstí, pokud je váš obličej oválný, kterému lichotí většina obrouček.

Kulaté brýle nemohou uspokojivě padnout všem uživatelům. Uživatelé brýlí se obvykle musí uchýlit ke konkrétnímu tvaru obrouček, které nejlépe doplní rysy jejich obličeje.

Brýle dle tvaru obličeje

Každý pár brýlí lichotí pouze určitým typům obličejů. Kritériem je, aby tvar obruby zásadně kontrastoval s tvarem obličeje uživatele. Je nutné, aby každý zákazník přesně znal svůj vlastní tvar obličeje.

 1. Oválný obličej
  Oválný obličej je ze všech tvarů obličeje nenáročný, protože má vyvážené proporce. Zákazníkům s takovým obličejem bude slušet většina brýlových obrub. Jediným úkolem je udržet jeho přirozenou rovnováhu. Mezi dobré obruby pro tuto skupinu lidí patří obruby, které mají stejnou šířku nejširší části obličeje. Naopak je třeba se vyhnout brýlovým obrubám, které jsou příliš hluboké nebo úzké.
 2. Podlouhlý obličej
  Podlouhlý obličej má větší délku než šířku. Ve většině případů mají lidé s takovým obličejem hranaté rysy s vysokými lícními kostmi, delším nosem a vysokým čelem. Podle uvedeného pokynu je úkolem tyto zjevné rysy při výběru tvaru obruby kompenzovat. Zákazníkům s podlouhlým obličejem doporučujeme vyzkoušet vysoké obroučky, které pomáhají vytvořit kratší obličej, nebo široké obroučky se zvýrazněnou horní obrubou. Dalším úkolem je vyhnout se všem obrubám, které mohou zdůraznit délku obličeje.
 3. Čtvercový obličej
  Lidé s hranatým obličejem mají stejné proporce šířky a délky obličeje a obvykle výraznou linii čelisti a široké čelo. Jedná se o ostré rysy podobné rysům podlouhlého obličeje. To není dobrá rovnováha, takže prvním tipem je dosáhnout větší šířky než hloubky. Dobrou volbou jsou úzké oválné obroučky. Dalším důležitým úkolem je kompromisní řešení těchto ostrých obličejových úhlů. V tomto smyslu jsou vhodné brýlové obruby, které jsou schopny úhly změkčit.
 4. Kulatý obličej
  Tento obličej je z hlediska rozložení šířky a délky podobný čtvercovému obličeji. Výrazný rozdíl spočívá v tom, že kulatý obličej nemá úhly, ale zakřivené linie. Prvním možným způsobem je, že tento obličej vypadá štíhlejší a delší. Tím se naruší přirozená rovnováha mezi šířkou a délkou. Druhým možným způsobem je vytvoření některých zkrášlujících úhlů. Dobrou volbou jsou úzké hranaté obroučky a geometrické obroučky.
 5. Diamantový obličej
  Lidé s diamantovým obličejem mají široké lícní kosti, zahrnující přirozeně úzkou linii očí i čelistí. Tento tvar obličeje se nepodobá žádnému z ostatních tvarů. U zákazníků s takovým tvarem obličeje jde pouze o to, aby zjemnili nápadné lícní kosti zvýrazněním linie očí. Dobrou volbou jsou brýle s kočičíma očima a brýle bez obrouček.
 6. Trojúhelníkové obličeje
  Trojúhelník se základnou dolů a trojúhelník se základnou nahoru jsou opačné tvary obličeje. První z nich má úzké čelo a široké oblasti tváří a brady, zatímco druhý má širokou horní třetinu a úzkou spodní třetinu. Přiřazení těchto obličejů k vhodným obrubám vyžaduje také opačné tipy. U první skupiny zákazníků je nutné přidat šířku úzké horní třetině obličeje. Naopak u druhé skupiny zákazníků je vhodné přidat šířku spodní třetině.
 7. Srdcová tvář
  Obličej se skládá z několika částí, které jsou v rozporu s pravidly, např.: K rysům srdcového obličeje patří široké čelo, široké lícní kosti, ale úzká, malá brada. Podobně jako lidé se základním trojúhelníkovým obličejem musí lidé se srdcovým obličejem volit obroučky, které přidají šířku spodní části obličeje. Úzké, kulaté obroučky mohou zjemnit čelo.

Životní styl a osobnost

Váš životní styl a osobnost jsou hlavním určujícím faktorem při výběru obrouček. Můžete si pro sebe vybrat čistě diferencované brýle jen pro různé příležitosti. Snažíme se našim váženým zákazníkům umožnit nákup více párů brýlí a vytvořit si tak skutečný brýlový šatník.